Telefon
WhatsApp
Vekillik hevesiyle yanıp tutuşanlar

Demokrasinin gen güzel örneklerinden biridir seçim.
Seçim bir tercihtir, bir istişaredir, bir yönetim anlayışıdır.
Ülkemizde demokrasinin en güzel işlediği bir sistem gereği seçimler yapılır. 
Elbette seçim denilince akla hemen siyaset gelir. 
Tabi siyaset dışında da seçimler var ama şimdi gözler seçimlere dönmüş durumda.
Her ne kadar Hükümet tarafından seçimlerin 2023 yılı Haziran ayında yapılacağı defalarca söylense de, bazı muhalif kanatlar
 tarafından seçim atmosferi şimdiden oluşturulmuş durumda.
Hatta bazı partilerin seçimlere daha bir yıl gibi bir süre olmasına rağmen şehrin en merkezi noktalarından seçim bürolarını tuttukları ve hazırlıklarını yaptıklarını görüyorum.
Siyasi parti il başkanları, köy köy, kasaba kasaba geziyorlar. Sivil Toplum kuruluşlarının başkanlarını güzel mekanlarda ağırlıyorlar.
Oda başkanları özellikle ziyaret edilen kesimlerin başlarında geliyor. Hatta bir kaç odanın başkanı olan kişileri markaj altına alabilmek adına kırk takla atanlarda yok değil.
Gün onlara doğmuş durumda şu anda.  (Anlayan anladı)
Bir de seçim zamanı geldiğinde kendisinin aday gösterilmesi için kırk takla atanlar var.
İnanın sosyal medya da paylaşımlarını gördükçe gülüyorum ağlanacak hallerine.
İl başkalarına, vekillere, başkanlara yakın olabilmek adına elinden geleni yapan, boyu kısa kaldığı için boynunu deve kuşu gibi uzatıp fotoğraflarda onların yanlarında çıkmaya çalışan zavallılar inanın yaptığınız çok banel. Çok komik duruma düşüyorsunuz.
Ama sanırım siyasette biraz yalakalık şart galiba. Sosyal medyadan, kendisini vekil sıralamasına koyacak olan kişilere methiyeler düzen, güzel sözlerle onların akıllarına yer almaya çalışan kişilerin siyasette yerlerinin olmadığı aşikar. Bunu kendileri haricinde herkes biliyor sanırım.
Şuraya şu vekil geliyormuş denilince, aldığı duyumu en iyi şekilde değerlendiren, hasta annesini yatağında bırakıp, ocakta yemeğini unutup paldur küldür mevcut vekilin yanına koşup boy boy fotoğraf çektirip paylaşım yapan kişi, inan çok rezil bir duruma düşüyorsun.
İnsan önce bir kendini tartmalı.
 Ağırlığını ve yerini bilmeli. Mevcut vekillerin bu güne kadar senin yaptığın hiç bir hareketi yaptığını sanmıyorum,     
görmedim, şahit olmadım.
O zaman vekil olacak kişilere tavsiyem, ağır olun ağır...
Kimseyi dinlemez, hiç bir yaraya merhem olmayan, en yakınına dahi faydası olmayan kişinin bu ülkeye hiç faydası olmaz, olamaz...
Ama yine de gayretli olmak gerek. Biraz daha koşturmak siyasilerin arkasından, biraz para harcamak, birilerine hediyeler göndermek.... öyle değil mi! ben mi yanlış biliyorum.
Yoksa daima vatandaşın içinde olmak mı, esnafın, öğrencinin, fakirin fukaranın, garibanın yanında olmak mı gerekiyor. Onların sorunlarını, taleplerini ve önerilerini mi dinlemeli acaba...
Bir düşünün hangisini yaparsan vekil aday adaylığı sıralamasına girebilirsin.
Ben bilmem. önemli olan meclise, vekilliği, başkanlığa, vekillik sıralamasına girmek değil, önemli olan gönüllere girmek.     

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

E-Gazete webtv

Yazarlarımız

Afyonkarahisar Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği