Telefon
WhatsApp
Çağımız  .net.

Çağımız net çağı. Artık insanlar ne yaptıklarını, kiminle olduklarını, nerede ne yiyip nerede oturduklarını aklınıza gelebilecek her şeyi internette sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıyorlar. Artık birini araştırırken dahi internete bakmanız yeterli. 
Kız mı vereceksiniz birine, yazın sosyal medyaya adını soyadını, hop karşınızda. Kiminle arkadaş, kimlerle oturup kalkmış, nerede ne yemiş, nereleri gezmiş, hangi okulları bitirmiş nerede çalışıyor hepsi hop önünüzde. 
İnternette her hangi bir arama motoruna “Kimliği çalındı hayatı karardı” diye yazacak olursanız bir sürü yaşanmış hikaye ile karşılaşırsınız. Bu hikayelerin ortak noktasını, kimliği çalındığı için insanların hayatının çekilmez hale gelmesi oluşturmakta. 
Çünkü anlatılanlara göre kimlik bilgilerini ele geçirenler haksız kazanç sağlamak adına ellerinden gelen her şeyi yaparak masum vatandaşlar adına şirket kurmuş, krediler çekmiş, onlarca telefon hattı çıkarmış, binlerce hatta milyonlarca lira vergi borcu yapmış. Böylece bir gün evinde otururken başına bütün bu korkunç olaylar gelen vatandaşların yaşadığı travmalar ve mutsuzluklar anlatılmış.
Şimdi ise bu günlerde bir sosyal medya iletişim ağı olan WhatsApp söz konusu. Gündemimizden hiç düşmeyen bir konu haline geldi. 
Bakalım ne yapılmak isteniyor.

WhatsApp’ın dayattığı ‘onay’ sözleşmesini değerlendiren uzmanlar şirketin 3 konu hakkındaki politikasına dikkat çekiyor. Bunlar, telefon rehberine erişerek kişilerin sosyal çevresinin saptanması, alışkanlıklar ile konum bilgisinin diğer uygulamalarla paylaşılması ve kişisel görüntülerle belgelerin işlenip uzun süre saklanması. Kullanıcılar ise bu uygulamaya tepki olarak farklı mesajlaşma uygulamalarına yöneliyor.
WhatsApp, 4 Ocak’ta gizlilik ilkesini güncellerken önemli derecede kişisel bilgilerin de Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre verdi. Ancak bu kuralın AB ülkeleri için geçerli olmadığı da açıklandı.

Eyvah diyenlerimiz de var, ne alaka diyenlerde, boş verenler de var. Sanki devlet sırrı paylaşıyoruz, kimseyle özel bir görüşme yapmıyoruz diyenlerde var.
Ancak yukarıda anlattığım konuyu hatırlatmak isterik.  WhatsApp’tan hangi birimiz hesap numarası atmadık birilerine, hangimiz İBAN göndermedik ki. Hangimiz pazarlık yapmadık alacağımız ev ve araba için.
Çok ta umurumuzda demeyin. Sadece WhatsApp yok sohbet edip haberleşeceğimiz. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!