Telefon
WhatsApp
Ayak uydurmamak

insanların belirli periyotlarda eşzamanlı yaptıkları şeyleri yapamama, becerememe durumudur zira bir örnekle açıklamak gerekirse zebralar sürü halinde dolaşır ve sürüden ayrılanı aslanlar yer. 
Malesef bulunduğu ortama ayak uyduramayan ya da ayak uydurmamak isteyen kişiler oldukça fazla. Sırf muhaliflik olsun diye doğruya yanlış diyen insanlar var etrafımızda. Atalarımız boşuna dememiş sürüden ayrılanı kurt kapar diye.
Bu konuya önümüzdeki günlerde genişçe yer vereceğim inşallah.
Hepimiz bu kavramın ne anlama geldiğinin bilincindeyiz ama nedense hep bir düşüncesiziz. Hep kendi işimiz görülsün, bizim lehimize olsun bir şeylerde bir başkasına zarar vermiş vermemiş ve ya da hayallerini yıkmış hiç umursamıyoruz. Düşüncesiz insanlar zaten kendini bilmedikleri için her yerde belli ederler boş konuşmalarıyla, yakışıksız yakıştırmalarıyla ve patavatsız davranışlarıyla. 
Yani düşüncesiz insanı anlamak için pek de alim olmaya gerek yoktur.
Düşüncesiz şahsiyetlerin en dikkat çeken yanı kaba, kırıcı, yanlışı doğru diye dayatma, nezaketsiz, sevimsiz olmalarının yanı sıra kötü oluşlarıdır. Zira iyi insanlar neden düşünce sahibi herkese karşı saygılı sanıyorsunuz siz.
Zaten kötü insan değil midir herkesin her şeyine burnunu sokan, kendinden başkasını düşünmeden bencilce yaşayan, herkesi yargılayıp aynada bir kez olsun kendine bakmayan, kusur arayışı içine düşüp kendini kaybeden, kırıp dökerek sebep olduğu insanların gözyaşlarıyla mutlu olmak dan keyif alan, boş konuşmayı marifet sanan, hep kendi haklılığını savunarak sabit fikirli zikirsiz insanlardan olan ve her şeyin en güzelini, en iyisini sadece kendinin düşünüp bilebileceğini zannedip beyhude dolanan. İşte kötü insan eşittir düşüncesiz insan size ispat.
Asıl sıkıntı ise hepimiz kendimize göre çok düşünceli insanlarız aman ALLAH ‘ım hatta başkalarını düşünmek den kendi sağlığımızdan olup kendimize bakamaz duruma düşüp harap ve bitap oluyoruz. Abartmıyorum toplumdaki bir zatı muhtereme gidip söyleyin bakalım sen düşüncesizsin deyin bu cevaplarının aynısını alır birde üstüne suçlu duruma düşüp şok geçirirsiniz. İşte zaten millet olarak en büyük kusurumuz kendimize öz eleştiri yapmıyor oluşumuz ve en mükemmel kendimizi sanışımız. Bunu hep özgüvenle karıştırıyor oluşumuz. Hani Mevlana ‘nın bir sözü varya’ sen seni bil seni sen seni bilmezsen elbet biri çıkar bildirir sana kendini ‘ diye meselenin özünü özetliyor. Mesele kendini bilmemek haddini yerine bilmemek ve hep kendini haklı bularak düşüncesiz söz ve tavırlarda bulunmak. Böylelerine şahsimce haddini bildirmek gerektiğine inanmaktayım. Zira ‘ hadsize haddini bildirmek kırk yetime kaftan giydirmek den evlayadır’. Her daim düşünceli, nazik, kibar, tatlı konuşan insanlardan olmanız ve hep böyle anımsanıp anılmanız dileğiyle… ALLAH ‘a emanet olun…
………sevgilerimle…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

E-Gazete webtv

Yazarlarımız

Afyonkarahisar Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği