Telefon
WhatsApp
41 BAŞARILI KADINA 41 KERE MAŞAALLAH

Kadın iş hayatında başarılı mıdır başarısız mıdır?

Kadından başarılı bir yönetici olur mu olmaz mı?

Hala bunu tartışanlar var mıdır? Sizce…

Baba başarılı iş adamı oluyor da, anne başarılı bir iş kadını olamıyor mu?

Yıllardır biz kadınlar başarılı erkeklerin arkasındaki güç olduk, fakat kendimizi keşfetmenin kendi başarı hikayemizi yazmanın vakti gelmedi mi?

İlk yazımda bu köşede başarılı kadınların hikayesini yazacağız demiştim. Yazacağız ki Afyonkarahisar’ın diğer ucundaki Anadolu Kadınlarına ilham olsun.

İşte böyle ilham veren bir hikaye 41 kadının hikayesi, çok okumak istemesine rağmen toplumsal şartlar sebebiyle okuyamamış ilkokul mezunu,3 çocuk annesi bir kadının Ayşegül Şahin ve ekibinin azminin hikayesi…

Ayşegül Şahin ve 6 arkadaşı  yöresel ürün hazırlamadaki başarılarını küçük bir işletme açarak değerlendirmeyi düşünürler.

Fakat bu işi yapmışken profesyonel yapmak isterler. Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş’a giderler ve beldelerinde Aşçılık kursu açılmasını isterler. Kurs açılır ve 12 öğrenci olması gereklidir.  Ayşegül Hanım tüm zorluklara rağmen 12 öğrenciyi bulur ve kursları başlatır.

Aşçılığın tüm branşları konusunda 3 yıl boyunca eğitim alırlar.

İlk başta çevresindekilerin başarılı olacağına inanmadığı, boş uğraş  olarak gördüğü  7 kadının girişimi, 41 inanmış kadının bir araya gelmesiyle derneğe dönüşür. Hanımeller Dayanışma Derneği…

Belediye Başkanı Memduh Kuş’un destekleriyle derneğin kurucusu 7 kadın Türkiye’de Kestel ve Beypazarı ilçelerinde uygulanan Kadın Projelerini incelemek için yollara düşerler.

Çalışmaları inceledikten sonra Dernek Başkanı Ayşegül Şahin’in ‘Onlar yaptıysa bizde yaparız hatta daha iyisini yaparız’ sözü bu hikâyenin küçük bir işletmeden, Hanımeller Konağı’na dönüşümünün temelini atmış adeta.

41 kadın kendine güvenmiş, Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş onlara.

Bizim de  ihtiyacımız olan şey bu değil mi?

Başaracağımıza inanan, teşvik eden ve her desteği veren bir yönetici.

Tam da onların hayali olan bir konak inşa edilmiş Erkmen Belediyesi tarafından ve derneğin hizmetine verilmiş.

Şimdi bir girişimcilik hayalinin meyvesi olan ‘Hanımeller Konağı’ Afyonkarahisar İzmir yolu üzerinden geçen vatandaşlara ve Afyonkarahisar halkına yöresel lezzetler alanında hizmet veren, büyük bir işletme…

İçerisine girdiğinde Anadolu lezzetleri kokan, 41 kadının hayali olan konak şimdi Erkmen Kadınlarına istihdam sağlıyor.

Sizce böyle bir proje turizm bölgelerimizden olan Frig vadisine, Sandıklı, Emirdağ, Sinanpaşa,Bolvadin, Çay, Dinar ilçelerimize yakışmaz mı? Bence bütün ilçelerimize çok yakışır.

Böyle bir girişimde bulunmak isteyen kadınlarımız Hanımeller Konağını ziyaret ederek güler yüzlü, çalışkan Dernek Başkanı Ayşegül Şahin Hanım’la tanışsınlar. Ayşegül Hanım’ın azimli başarı hikayesi, içten sohbeti eminim sizi daha da cesaretlendirecektir.

Ben tanıştım ve Ayşegül Hanım’ın şu sözlerinden çok etkilendim:’ Bir kadın isterse her şeyi yapar. Yeter ki yola çıkarken güven, azim, özveri ve samimiyet olsun. Kendilerine inansınlar.

Elbette ki başarısız olduğumuz zamanlar olacak ama o başarısızlıklar bizim daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacak.’

Evet başarısızlıktan korkmayın, önemli olan başarısızlık karşısında aldığımız karardır. Başarısızlık karşısında, Ya düşecekseniz bir daha kalkmamak üzere, ya da kendinize inanacak daha dik kalkacaksınız en güzel hikayeyi yazmaya. Siz kendisine inananlardan olun.

Son söz: 41 kadının başarı hikayesinde elbette ki kadınlarımız kadar önemli gizli bir kahraman daha var. Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş. Kadınların başaracağına inandığı ve her türlü desteği verdiği için teşekkür ediyorum. Böyle girişimci kadınlarımızın ve başarı hikayelerinin daha da artması dileğiyle…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!