Telefon
WhatsApp
ATSO çalışmalarını anlattı

Konuşmasına, İstanbul Sanayi Odası’nın İkinci 500 Büyük Şirket araştırmasında ilimizden Oruçoğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş. 86’ncı; Kızılay İçecek San. Tic. A.Ş. de 209’uncu sırada yer aldığını ve Dünya genelinde yaşanan sıkıntılara rağmen üretim yaparak, istihdam sağlayarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkıda bulunan iki firmamızı gönülden kutladığını belirten Hüsnü Serteser; şirketlerin ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının başarılarının devamını diledi.

Bir 9 kişi ve iç mekan görseli olabilir
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin 70. Kuruluş Yıldönümü’nün kutlandığını ve bu çerçevede düzenlenen törende Meclis Üyesı ve TOBB Delegemiz Mehmet Tamer Günel'in, bu görevi 20 yılın üzerinde ve kesintisiz yerine getirdiği için Hizmet Şeref Belgesi aldığını söyleyen Hüsnü Serteser; " Sayın Günel’i tebrik ediyor; Odamız’a ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e yaptığı katkılar dolayısıyla teşekkür ediyorum. Geçen hafta içinde Afyon Boğaz Mermerciler Derneği’nin Genel Kurulu’na katıldım.
Genel Kurul’da yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçilen ve bu görevi 20 yılı aşkın bir süredir yerine getiren Meclis Başkanımız Sayın Mehmet Sıtkı Merdivenci’yi gönülden kutluyor; başarılarının devamını diliyorum.
Odamız Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimiz’in kendi alanlarındaki sivil toplum kuruluşlarında da etkili olması dolayısıyla tabii ki gurur duyuyoruz. Geleneksel hâle getirdiğimiz ATSO Spor Oyunları’nı bu yıl 16’ncı kez düzenleyeceğiz. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılı coşkusu ile birleştireceğimiz 16.ATSO Spor Oyunlarımız’a siz değerli Meclis Üyelerimiz’in de maddi ve manevi katkılarınızı bekliyorum.
Oda ve Borsa Camiası’nda en uzun soluklu spor organizasyonu olan ATSO Spor Oyunlarımız, üyelerimizin destekleri ile her geçen yıl daha da gelişiyor; ilerleme kaydediyor. 16. ATSO Spor Oyunları ile ilgili duyurularımızı da kısa sürede yapmaya başlayacağız.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, mermer sektöründe önemli projelere imza atmayadevam ediyor. Odamız tarafından sürdürülen, Ticaret Bakanlığı destekli Afyonkarahisar Makine Sektörü Kümelenmesi UR-GE Projesi kapsamında Afyonkarahisar heyetimiz geçen hafta Kırgızistan ve Özbekistan’da önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Her iki ülkede Ticaret Müşavirliklerimiz ziyaret edildi, ikili iş görüşmeleri yapıldı; bölgedeki önemli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile toplantılar düzenlendi.
Bu ziyaret sırasında firma temsilcilerimizin yaptığı ikili iş görüşmesi sayısı 101, olumlu sonuçlanması beklenen görüşme sayısı ise 20’dir. UR-GE projemiz sayesinde ilimizdeki işletmelerin Orta Asya’ya açılmasının mümkün olacağını düşünüyorum.
Bu arada şunu da söylemek istiyorum: Bölgemizde en çok UR-GE projesi hazırlayan kurum, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’dır. 3 UR-GE projesi kazandık. İkisi mermer, birisi makine sektörü ile ilgiliydi. Mermer ile ilgili UR-GE projelerimizinden birisi bitti; bir mermer ve bir makine sektörü ile UR-GE projelerimiz devam ediyor.
Ticaret Bakanlığı’nda Hizmetler Genel Müdürlüğü kuruldu. Hizmet denilince, turizm, sağlık turizmi, yazılım, dizi ve film sektörleri bu kategoriye giriyor. Biz ‘HİSER’ denilen UR-GE projemiz için de sağlık turizmi özelinde hazırlık yapıyoruz.
Ayrıca şekerleme ve yumurtacılık sektöründe de UR-GE projesini hazırlayıp hayata geçirmek istiyoruz.
Malumunuz olduğu üzere Liselere Geçiş Sistemi Yerleştirme Sonuçları açıklandı.
2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitemiz’in imzaladığı Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde ilimizde pilot okul olarak belirlenen Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Müdürü Mehmet İvecen’den aldığımız bilgi doğrultusunda tercihler ve okul not ortalaması kontenjanlarının tamamının dolduğunu öğrendik.
Gazi MTAL, biz ilgilenmeye başladığımız 2019 yılında, döner sermaye sıralamasında 132'nci sıradaydı, 2020'de ise 31'inci sıraya yükseldi; 2021 yılında ise ilk 26 arasında yer almayı başardı. Okulumuz, döner sermayede kısa sürede ilk 10’a girmeyi hedefliyor.
Okulumuzun 2019 yılında kurduğumuz Protokol Yürütme Kurulu sayesinde kazandığı ivmenin bundan sonra da artarak devam edecektir. Protokol Yürütme Kurulu’nun başkanlığını ben sürdürüyorum. Kurul’da İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Yalçın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Gül, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir Şube Müdürü ve Okul Müdürümüz var.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile Visa, bu yıl üçüncü kez Kartla Harcamalar Analizi gerçekleştirdi. Analiz sonuçlarına göre 2022 yılının ilk çeyreğinde aylık kartlı harcamalar ortalaması bir önceki yıla göre yüzde 85 oranında arttı.
Ülkemizde, 2021 ve 2022 yıllarının ilk çeyreklerindeki kartlı harcamalar kıyaslandığında, e-ticaretin yüzde 90; banka kartı harcamalarının da yüzde 118 arttığını görüyoruz. Bu dönemde temassız ödemeler de 3 katına çıktı. Bahsettiğim dönemde ticari kredi kartlarıyla yapılan harcamalar yüzde 94 büyüdü.
Bu analiz bizlere, ülkemizdeki alışveriş alışkanlığının kart üzerinden devam ettiğini gösterirken, e-ticaretin payının da genişlediğini ispatlıyor. Özellikle e-ticaretin gelecek yıllarda olmazsa olmaz olacağına inanıyorum.
Mütevelli Heyeti Başkanlığını TOBB Başkanımız Sayın M. RifatHisarcıklıoğlu’nun sürdürdüğü Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın önemli gördüğüm bir çağrısı var.
Daha önce gündeme getirmiştim; ama hatırlatmakta yarar görüyorum. TEPAV, Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla 100 yıllık işletmeleri tespit etmek istiyor. Bu bağlamda resmi kayıt olmasa bile işletmenin 100 yıl ve öncesine dayandığını ispat eden fotoğraflar, bilgi kaynakları da belge olarak kabul edilecek. Ayrıca 90, 80 ve 70 yıllık şirketler de bu araştırmanın konusu olduğu için 1953 yılından önce kurulan tüm şirketlerin başvurusu bekleniyor.
Afyonumuz’daki işletmelerimizin bu araştırmada mutlaka yer almasını temenni ediyorum. Bu konudaki ayrıntıları TEPAV’ın internet sitesinden bulabilirsiniz.
Sözü TEPAV’dan açmışken, TEPAV’ın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yola çıkarak yayımladığı İstihdam İzleme Bülteni’nde ilimiz adına sevindirici bir ayrıntı yer aldı.
Bültendeki verilere Afyonkarahisar’daki ücretli çalışan kişi sayısı, geçen yıla göre arttı.
Geçen yıl Nisan ayında ilimizdeki ücretli çalışan sayısı 99 bin 660 iken, bu yıl Mart ayında bu rakam 100.263’e çıktı. Bu yılın Nisan ayında ise ilimizde 101.711 ücretli çalışan olduğu belirlendi. İnşallah elbirliğiyle daha çok istihdam sağlayarak ilimizi kaldırmak için gayret göstereceğiz.
Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ile tüm dünya bir tahıl krizi yaşıyor.
Türkiye, bu savaşın taraflarına eşit uzaklıkla olan ve tahıl krizini ciddi olarak hisseden bir ülke olarak üzerine düşeni yaptı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Tahıl Koridoru Anlaşması imzalandı.
Bu anlaşmanın diplomasi ve ticaret alanında önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum. Ülkemiz, böylesi ataklarla dünyayı rahatlatacak açılımlar yapmaya devam ederse; dış politikada itibarımız daha da artacaktır.
Dünyamız önce salgın, ardından da savaş nedeniyle ekonomik zorluk çekiyor.
Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyüme tahminini aşağı, enflasyon tahminini yukarı yönlü değiştirdi. IMF, Türkiye’nin büyüme rakamlarını ise 2022 yılı için yüzde 2,7'den yüzde 4’e, 2023 için ise yüzde 3'ten 3,5'e yükseltti.
Sorunlarına kalıcı çözüm getirilmediği takdirde, dünya genelinde bir durgunluk ve hatta negatif büyüme yaşanacak.
Malum, Meclis toplantılarımızda Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması’ndan sık sık bahseder olduk.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın da içinde olduğu ve desteklediği bu süreç, ülkemiz için büyük bir avantaj sağlayabilir.
Bununla ilgili hazırlanmış, çok dikkat çekici bir raporu sizinle paylaşmak isterim.
Dünya Bankası tarafından yayınlanan Türkiye Ülke İklim ve Kalkınma Raporu’na göre Türkiye, iklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklılığı ve uyumu arttırmaya; ekonomi genelinde karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik eylemleri uygulaması halinde önümüzdeki 20 yıllık dönemde 146 milyar dolarlık tasarruf sağlama potansiyeline sahip.
Raporda, özellikle elektrik, bina ve ulaştırma, sanayi, ormancılık ve arazi kullanımı sektörlerinde dönüşüm yaşanması gerekliliğine dikkat çekiliyor. Dolayısıyla bu sektörlerin dönüşüm sancılarını yaşarken büyük bir atılım yapmasının da mümkün olduğunu eklemek gerekir.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın sonuçları açıklandı. Şimdi öğrenciler tercih heyecanı yaşıyor. Buradan, tercih yapacak öğrencilerimize sesleniyorum:
İş dünyamızın üniversitesi TOBB ETÜ ile kariyerinize üniversitede başlayabilirsiniz. Mezun olmadan 1 yıl iş tecrübesi kazanabilir ve profesyonel hayatta bir adım önde olabilirsiniz. TOBB ETÜ, bütün fakültelerinin mezunları ile dereceler alan ciddi üniversiteler arasına girdi. Ülkemize böyle bir üniversite kazandıran TOBB Başkanımız ve kuruluşundan bu yana TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı olan Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ekibine çok teşekkür ediyorum"dedi. >> Serap Keskin

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

E-Gazete webtv

Reklam

reklam

Yazarlarımız

Afyonkarahisar Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği