Telefon
WhatsApp
AFSÜ Akademisyeni TEKNOFEST’te  Türkiye birincisi oldu

AFSÜ Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında görevli Dr. Öğr. Üyesi Taha Erdoğan tarafından tasarlanan “TSİF”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Sağlık ve İlk Yardım Kategorisindeki 9.386 başvuru arasından seçilen 171 takım içinde 25’nci sırada yer alarak, finallere katılmaya hak kazanmıştı. TEKNOFEST Rize’de “EN İYİ PERFORMANS” ve “SUNUM BİRİNCİLİĞİ” ödülüne layık görülen “TSİF”, Samsun’daki TEKNOFEST Karadeniz’deki büyük finalde ise birçok ulusal ve uluslararası üniversiteden gelen rakiplerini eleyerek “Türkiye BİRİNCİSİ” oldu.
Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen törende ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Dr. Taha Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından takdim edilen altın madalya ile de hatıra fotoğrafı çektirdi.
AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Okumuş, TEKNOFEST’in ülkemizin teknoloji alanında atılım gerçekleştirmesi için son derece kıymetli ve ilham verici bir etkinlik olduğunu söyledi. AFSÜ’nün gelişim stratejisi ve uzun vadeli hedefleri bakımından üniversitenin akademik kadrosunun bu tür yarışmalarda podyuma çıkmasının anlamına dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, “Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen, Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festivali TEKNOFEST artık uluslararası bir marka haline gelmiştir. Üniversitemiz için belirlediğimiz hedeflerin gerçek hayattaki karşılığını farklı bilimsel platformlarda elde ettiğimiz başarılarla sınamış oluyoruz. Dr. Taha Erdoğan hocamız da elde ettiği başarıyla henüz 4. yılında genç bir üniversitenin mensubu olarak AFSÜ’nün adını pek çok köklü üniversitenin önüne geçirerek bizleri gururlandırdı. Kendisini kutluyorum ve başarılarının sürmesini temenni ediyorum.”
Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan: “Danışmanım Prof. Dr. Gökhan Özyiğit’e, standımızı ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a, Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan’a ve gençlerimizin hayallerini gerçeğe dönüştüren TEKNOFEST’in mimarı Selçuk ve Haluk Bayraktar’a şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca hazırlık ve yarışma sürecinde desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’a ve AFSÜ ailesine de minnettarım.” diye konuştu.
TSİF, akciğer içindeki tümör hareketinin etkisini araştırmak ve dozimetrik kalite güvenirliğini test etmek için geliştirilmiş tamamen hastaya özgü hassas bir araç olması, tüm bunlara ek olarak literatürde ve dünyada eşsiz bir çalışma olması bakımından yarışmada büyük beğeni kazanarak, tüm dikkatleri üstünde topladı. >> Serap Keskin

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!