Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Sağlıkta şiddete DUR demeliyiz
Sağlık
2018-10-03 23:07

Sağlıkta şiddete DUR demeliyiz

Afyon Tabipler Odası, sağlık personeli ve hekimlere yapılan saldırılardan ötürü ve İstanbul’daki bir psikologun eski hastası tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesinin ardından basın açıklaması yaptı.
 Tabip Odasındaki açıklamaya, Afyon Tabipler Odası Başkanı Dr. Alev Türe, Dr. Mustafa Seçen, AV. Nilgün Seçen, Dr. Türker Bahçeli, Dr. Serap Pamukçuoğlu Dr. Şule Gülşah Yağcı Tabip Odası Genel Sekreteri katılımıyla sağlıkta Şiddet ile ilgili açıklama yapıldı.
Açıklamaya yapan Afyon Tabipler Odası Başkanı Dr. Alev Türe, “Bugün bir meslektaşımızı daha saldırı sonucu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman dün öğle saatlerinde İstanbul’da çalıştığı özel hastanede, eski hatası olduğu iddia edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu başından ağır yaralandı ve gece saatlerinde yoğun bakımda verdiği yaşama tutunma mücadelesini kaybederek aramızdan ayrıldı. Meslektaşımızın yakınlarına ve bütün hekim kitlesine baş sağlığı diliyoruz”dedi.
Ülkemizde sağlık çalışanları her gün onlarca kez şiddet yaşamaktadır. Sağlıkta şiddet dalgası azalmak bir yana; hızlanmakta, yaygınlaşmakta, meslektaşlarımızı silahla yaralamaya öldürmeye varan infial yaratıcı boyutlar kazanmaktadır.
Türk tabipleri birliği sağlıkta şiddetin nedenleri ve çözüm yollarını kamuoyu ile paylaşmış , her şiddet vakasında yetkilileri bir kez daha göreve çağırmış, şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar ön gören yasa tasarıları hazırlamış, bunların TBMM’de kabul edilmesi için çaba sarfetmiştir.
Tabip odalarının ve Türk Tabipler Birliğinin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir. Sağlıkla şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz.
Şiddetin ve diğer sorunlarımızın çözümü için Sağlık Bakanlığı ile bir çalışma grubu oluşturulmasını ortak akla inanmanın ve meslek örgütlerini merkeze alan çağdaş demokrasi anlayışının bir gereği olarak görüyor ve bu talebimizi de yineliyoruz.
Özveri, meslek onurunu ve duyarlılıkla görevini yapmaya çalışan tüm sağlık çalışanlarının, hak edilmeyen şiddet olayları derinden üzüp, motivasyonlarını düşürmektedir. Gerek yetkililer, gerekse kamuoyu bir daha bu ve benzeri üzücü hatta kahredici olayların yaşanmaması adına gerekli tedbirleri alarak tepkilerini göstermelidir. Hep beraber her türlü şiddete ve sağlıkta şiddete DUR demeliyiz.
Küreselleşmenin kendisini zamanla daha fazla hissettireceği Türkiye¸de ve dünyada şiddet kültürünün yaygınlaşmamasını ve insani değerlerin geleceğe damgasını vurmasını beklemek en doğal hakkımızdır. Kendimiz ve çocuklarımız için şiddetsiz bir toplum iyimserliğini kaybetmek istemiyoruz”dedi.    >> Serap Keskin


Bu haber 1843 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 3 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?Kadınana Gazetesi - İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kadınana Gazetesi 2016